Pompa ciepła. Oszczędne i ekologiczne źródło ciepła?
Powietrzna pompa ciepła to nowoczesne urządzenie służące do ogrzewania domów. Dzięki zaawansowanej technologii jest ono w stanie zarówno zasilać instalację centralnego ogrzewania, jak też podgrzewać wodę użytkową. A wykorzystuje do tego powietrze, z założenia bowiem pompy ciepła są ekonomiczne i ekologiczne.
Istnieje kilka rodzajów pomp ciepła, jednakże najpopularniejsze w Polsce są urządzenia typu powietrze-woda. Do produkcji ciepła wykorzystują ogólnodostępne źródła energii naturalnej – w tym przypadku powietrze. Następnie ciepło, które zostało pobrane, zamieniane jest na energię i doskonale nadaje się do zasilenia instalacji grzewczej w domu.
Jak działa pompa ciepła?
Pompa ciepła działa przy wykorzystaniu dwóch obiegów. W pierwszym, z powietrza pobierana jest energia, a następnie transportowana jest za pomocą nośnika. W nośniku z kolei znajduje się ciecz, której temperatura jest zawsze niższa niż otoczenia, a dodatkowo nie zamarza. Dzięki takim właściwościom może ona pobierać ciepło z zewnątrz. W następnej kolejności ciecz jest podgrzewana do wysokiej temperatury i przekształcana w parę. Wtedy wędruje do drugiego obiegu, w którym krąży środek chłodniczy. Przejmuje on ciepło, a następnie paruje zaś para przechodzi do sprężarki, która z kolei podnosi ciśnienie w obiegu, para się nagrzewa, a środek chłodniczy dostarcza ciepło do obiegu grzewczego. Tam wykorzystywany jest do ogrzania c.w.u. i zasilenia instalacji c.o.
Czy warto zainstalować pompę ciepła?
Wysoka efektywność i oszczędność jaką daje pompa ciepła sprawia, że jej popularność rośnie, a co roku sprzedaż wzrasta aż o jedną trzecią. Co więcej, pompy ciepła zostały objęte programami „Czyste Powietrze” oraz „Moje ciepło”, a w związku z tym, decydując się na to właśnie urządzenie można otrzymać dofinansowanie. Dlatego też w dobie wymiany źródeł ciepła, urządzenia te cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą marki DEHER i dopasowaniu odpowiedniej pompy do potrzeb gospodarstwa domowego.
Dodatkowo warto zwrócić uwagę na fakt, że oprócz ogrzewania domu zimą, pompy ciepła posiadają także funkcję chłodzenia latem. Są bardzo wydajne i oszczędne – po pierwsze ze względu na korzystanie z darmowej energii z powietrza, a po drugie na fakt wysokich klas energetycznych, w jakich są konstruowane. Pompy ciepła to również urządzenia ciche, w pełni zautomatyzowane i zajmują niedużo miejsca. Biorąc pod uwagę wszystkie te zalety śmiało można stwierdzić, że inwestycja w pompę ciepła to inwestycja w przyszłość.
Co jest ważne przy zakupie urządzenia?
Po zdecydowaniu się na zakup powietrznej pompy ciepła przede wszystkim warto przyjrzeć się jednemu z najważniejszych parametrów, a mianowicie współczynnikowi CoP, czyli Coefficient of Performance. To nic innego, jak oznaczenie wydajności – chodzi o stosunek ilości wytworzonego ciepła do ilości energii elektrycznej użytej do tego procesu przez urządzenie. Ten współczynnik oznacza ile kW można uzyskać z jednej kWh energii, która potrzebna jest do zasilenia pompy.