Koszty związane z pompą ciepła

Niewątpliwym jest fakt, że powietrzna pompa ciepła to ekologiczne urządzenia, które potrafi ogrzać dom i wodę użytkową. Co zatem z kosztami eksploatacji tak wydajnego i przyjaznego dla środowiska urządzenia? Okazuje się, że inwestując w urządzenie, które korzysta z odnawialnych źródeł energii można bardzo dużo zaoszczędzić. Co zatem zyskamy montując w domu pompę ciepła?

Przede wszystkim nasze gospodarstwo domowe stanie się bardziej ergonomiczne. Będzie miało bowiem możliwość wykorzystywania do produkcji ciepła powietrze, które jest niewyczerpalnym zasobem energii pochodzącym ze środowiska naturalnego. Drugim bardzo istotnym czynnikiem jest niskie zużycie prądu. Tak – urządzenia marki DEHER do pracy potrzebują nawet o połowę mniej energii elektrycznej niż standardowe elektryczne systemy centralnego ogrzewania. Ale od początku.

 

Kilka słów o samej pompie

Powietrzna pompa ciepła to urządzenie, którego zasada działania opera się na wymuszeniu przepływu energii cieplnej, wbrew naturalnemu kierunkowi, zgodnemu z prawami termodynamiki. Zatem odbywa się to z miejsca o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej. Taki proces, zwany odwrotnym przepływem ciepła, nie byłby możliwy bez energii dostarczonej z zewnątrz. A tę pompa generuje przy wykorzystaniu odpowiedniego czynnika. W przypadku pomp marki DEHER jest to propan R32, który dodatkowo jest bardzo bezpieczny, bowiem nie zawiera chloru.

Ciepło przy niskim zużyciu prądu

Jak wspomnieliśmy wcześniej, powietrzne pompy ciepła DEHER zużywają nawet o połowę mniej prądu, niż standardowy elektryczny system centralnego ogrzewania. Mimo wysokiej wydajności taki stan rzeczy jest możliwy dzięki osiągnięciu wysokiego współczynnika wydajności. Chodzi o COP, czyli Coefficient of Performance, który wyraża stosunek ilości wytworzonego ciepła do dostarczonej z innego źródła energii elektrycznej, użytej przez urządzenie. Wyjaśniając w skrócie – im większa wartość współczynnika tym uzyskanie ciepła wymaga mniejszego nakładu energii.

Przykładowo pompa ciepła DEHER AIRTERM 8 EVI DC, zasilana energią elektryczną, jest w stanie wygenerować energię cieplną o wartości 8 kW, przy COP równym 4,5. To jeden z najlepszych wyników na rynku. Warto porównać ze standardową instalacją centralnego ogrzewania – tam COP może być równy 1 i to w sprzyjających okolicznościach.

Gwoli wyjaśnienia, dzieje się tak w związku z prawem zachowania energii. Według niego standardowa instalacja musi pobrać z zewnętrznego źródła co najmniej tyle samo energii, ile ciepła ma oddać. Warto zatem dobrze policzyć koszty ogrzewania w dobie braku stabilizacji na rynku cen surowców energetycznych. Często okazuje się bowiem, że nawet najbardziej wydajna instalacja standardowa musi pobrać z zewnętrznego źródła więcej energii, niż oddaje w formie ciepła. Dochodzi do tego ze względu na fakt, że część energii zewnętrznej zostaje utracona bądź też rozproszona w procesie generowania ciepła.

Koszty użytkowania powietrznej pompy ciepła są zatem relatywnie tanie, nawet przy dzisiejszych cenach energii elektrycznej. Warto przypomnieć, że roczne koszty ogrzewania budynku o powierzchni ok. 200 m² z instalacją z zamontowaną pompą ciepła jeszcze niedawno wynosiły średnio 1500 zł. Ceny są oczywiście dynamicznie, tym niemniej ogrzewanie domu urządzeniami marki DEHER i tak będą jedną z najtańszych opcji.

 

Przed inwestycją

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą pomp ciepła marki DEHER. Przed zakupem i montażem należy jednak pamiętać, że koszt samego urządzenia i jego instalacji, to nie jedyne czynniki wpływające na ogólne koszty związane z użytkowaniem tego rodzaju źródła ciepła. Rozważając takie rozwiązanie należy wziąć pod uwagę klasę energetyczną budynku, lokalizację domu, a zwłaszcza indywidualne potrzeby. Istnieje kilka rozwiązań, które mogą ułatwić zakup i cieszyć się tanim, ekologicznym ciepłem przez lata. Chodzi m.in. o specjalnie dedykowany pompom ciepła program „Moje ciepło” oraz trwającą od kilku lat rządową inicjatywę dofinansowania wymiany nieefektywnych źródeł ciepła pn. „Czyste powietrze”. Korzystając z tych projektów można otrzymać dotację. Dotacja w połączeniu z oszczędnymi kosztami eksploatacji spowoduje, że zakup pompy powinien zwrócić się już po kilku latach.