Często zadawane pytania
W jaki sposób dobrać pompę ciepła do swojego domu?
To, jaką pompę ciepła do naszego domu wybierzemy, zależy od wielu czynników. W ogólnym rozrachunku urządzenia te wypadają bardzo dobrze, a koszty są porównywalne. Nasz wybór będzie więc zależał od tego, czy możemy na początek zainwestować więcej w pompę ciepła, żeby później oszczędzać zarówno pieniądze, jak i czas. Powietrzna pompa ciepła jest bowiem urządzeniem tanim w eksploatacji i bezobsługowym. Trzeba także pamiętać o mocy wybieranego urządzenia, które musi wystarczyć nam na ogrzanie domu, w zależności od jego powierzchni, i podgrzania wody użytkowej.
Szczegółowe parametry warto podać dystrybutorowi urządzeń DEHER, który doradzi, jaka moc pompy ciepła będzie wystarczająca.
Na co zwrócić uwagę wybierając pompę?
Rozważając zakup pompy ciepła powinny przede wszystkim zwrócić uwagę na parametr COP. Oznacza on współczynnik wydajności, a więc ilość dostarczonego ciepła w stosunku do ilości energii elektrycznej zużytej przez pompę ciepła. COP to zatem ilość kW uzyskanych z 1 kWh energii zużytej do zasilenia urządzenia. W skrócie, im wyższe COP, jak w przypadku pomp DEHER, tym niższe koszty ogrzewania.
Istotny jest też rodzaj czynnika. Ten stosowany pompach DEHER ma dobre właściwości termodynamiczne, które pozwalają na osiągnięcie najwyższych współczynników efektywności COP – zwłaszcza w niskich temperaturach zewnętrznych i przy wysokiej temperaturze zasilania wody grzewczej.
W jaki sposób pompa współpracuje z systemem HEMS?
Ten nowoczesny system zarządzania energią to połączenie sprzętu wraz z oprogramowaniem. Elementy te współpracują ze sobą, aby efektywnie zarządzać zużyciem energii w Twoim gospodarstwie domowym. HEMS pracuje z pompami DEHER za pośrednictwem modułów komunikacyjnych wmontowanych w inwerter hybrydowy w pompie. To właśnie dzięki temu rozwiązaniu algorytm HEMS może łączyć się m.in. z instalacją fotowoltaiczną czy też prezentować rozbudowane statystyki dotyczące produkcji i konsumpcji energii. Oprogramowanie w HEMS reguluje dane i komunikację między urządzeniami, a użytkownikiem, umożliwiając lepszą kontrolę nad pracą i zużyciem energii
Jakie są koszty związane z instalacją pompy ciepła?
Koszt montażu instalacji grzewczej z powietrzną pompą ciepła zależy nie tylko od ceny samej pompy, ale również innych czynników – np. klasy energetycznej budynku, jego lokalizacji czy indywidualnych potrzeb zamawiającego pompę oraz możliwości dofinansowania.
Jednorazowy wydatek początkowy może wydawać się spory. Warto natomiast pamiętać o tym, że koszt ogrzewania domu to nie tylko jednorazowy koszt instalacji danego systemu grzewczego – ale przede wszystkim koszt jego eksploatacji. A w przypadku pompy ciepła jest on oszczędny. Jednocześnie urządzenie jest bardzo ekologiczne.
Koszty instalacji nowoczesnego systemu ogrzewania z pompą ciepła można również znacząco obniżyć. Rządowe programy „Czyste powietrze” oraz „Moje ciepło” umożliwiają uzyskanie dofinansowania na instalację pompy ciepła. Dotacja, w połączeniu z niskimi kosztami ogrzewania domu pompą ciepła, oznacza, że inwestycja w takie urządzenie może zwrócić się po zaledwie 5 latach.
Czy to prawda, że zimą pompa ogrzewa, a latem chłodzi pomieszczenia?
Pompa ciepła jest atrakcyjną alternatywą dla standardowej klimatyzacji, a korzystanie z niej pozytywnie wpływa na stan domowego budżetu i wspiera dbałość o ekologię. Latem urządzenie. oddaje chłód do pomieszczenia. Jednak w nieco innych sposób niż tradycyjny klimatyzator, ale warto pamiętać, że jest przy tym równie wydajna. W przypadku powietrznej pompy ciepła możliwe jest chłodzenie typu aktywnego. Proces polega na odwróceniu działania urządzenia.
Czy pompę ciepła mogę wykorzystywać do ogrzewania większych powierzchni użytkowych, jak np. biura?
Tak, oczywiście. W zależności od powierzchni budynku, jaki masz zamiar ogrzewać, musisz wybrać urządzenie o odpowiedniej mocy. Im większy budynek, tym większa moc urządzenia. Dokładne dane najlepiej przekazać dystrybutorowi naszych urządzeń, który zaproponuje odpowiednią pompę ciepła lub zestaw urządzeń.